Anasayfa / Hakkımızda

Hakkımızda

  Genç Mehir Derneği denildiği zaman akla Mehir Vakfı gelir. Mehir Vakfı derneğimizin üst çatısıdır. Vakfımız artık hizmet alanı olarak elhamdülillah oldukça gelişmiş bulunmaktadır. Ayrı ayrı kollarla faaliyetlerini yürütmeye başlamıştır.   Genç Mehir,Mehir Aile Derneği ve Konya Dostluk Grubu,Vicdan ve Merhamet Platformu gibi derneklerle güzel çalışmalara imza atmaktayız.Genç Mehir olarak faaliyetlerimiz 2013 yılında başlamıştır.Vakıf veya derneklerde bulunan gençlik kolları gibi Genç Mehir de Mehir Vakfı’nın gençlik kolu şeklinde yapılanmıştır.Temel anlayışımız Mehir Vakfı’nda yapılan çalışmaları tecrübe ederek genç arkadaşları,büyük ağabeyleriyle beraber ortak zemin ve zamanda buluşturarak ilerleyen yıllara kendilerini hazırlamalarıdır.Mehir Vakfı’nda 18-40 yaş arası,ihtiyaç sahibi, nişanlı gençlerin evlenmesi için yardım faaliyetleri yapılıyor.İşte bu yardımlar nasıl tedarik edilir ve nasıl organize edilir,bunu gençlerimize öğretmek istiyoruz.Bu çalışmaları büyüklerle beraber ortaklaşa yapmayı düşünüyoruz ve bütün çalışmalarımız ilk kurulduğu günden beri devlet birimlerimizle koordinasyon içinde yapılmaktadır.    Bunlar; valilikler, rektörlükler, belediyeler, muhtarlıklar ve Kızılay, TİKA gibi kuruluşlardır. Ayrıca Genç Mehir’in bir diğer temel kuruluş amacı dindar gençlik yetiştirme gayretidir. Peki, bu nasıl olacak? Hem resmi hem gönüllü üyelerimizden oluşan grubumuz, yapmış olduğu etkinlikleri icra ederken bir bilinç taşıyor.  Genç Mehir bir hayır hizmeti ve gönüllülük hareketidir. İşlerimizi yaparken Allah rızasını temel almak ve kendimizi de sürekli ölçmek esas noktadır. İnsan mutlaka meşgul olur, ya hayırla ya şerle. Eğer siz hayırla meşgul olmazsanız mutlaka sizi başka bir şey meşgul edecektir.18-35 yaş arasındaki gençleri yapacakları etkinliklerle hayra teşvik etmek, gençlerin kanının kaynadığı ve her türlü kabiliyete sahip olduğu bu yaşlarda onlara bu bilincin aşılamak önemlidir.

Genç Mehir üyelerinin çalışmaları yaparken ilk önce kendisini koruma ve yetiştirme gayretinde bulunur. Bu düşünceyle hareket ederken çevrelerinde bulunan insanlara da temas eder. Dernek çalışmaları kapsamında sadece maddi çalışmalar değil, ilmi çalışmalara da önem vermekteyiz. Derneğimizin yönetim kurulu, diğer dost derneklerimizle ortak toplantılar düzenler. Yapılacak faaliyetleri değerlendirir ve bu faaliyetler değerlendirilir. Bu değerlendirme sohbetlerinde kendimizi besleriz.
Bugüne kadar somut adım olarak 2013-2014 yıllarında Balkanlar’da ihtiyaç sahibi gençlerin evlenmesi noktasındaki çalışmayı yürüten Genç Mehir iki organizasyonla Rojaya kentinde 50 çift Müslüman Balkanlı gencin izdivaçlarına vesile oldu. Genç Mehir çalışma alanı olarak Konya il merkezi ve 31 ilçesini hedeflemiştir. Konya dışı çalışmalarda ana kadememiz Mehir Vakfı’nın organizasyonlarına müdahil olmaktadır.      
Muhammed Emin SARI Yönetim Kurulu Başkanı